המצבר הוא הכוח של הרכב. בזכותו ניתן להתניע את המנוע של הרכב באמצעות מפתח קטן אחד, לנסוע לצלילי הרדיו גלגלצ שאנחנו ככ אוהבים ובמהלך נסיעה ארוכה ולהדליק את האורות כדי להאיר את הדרך בחשכת לילה. הנהג תלוי רבות במצבר, ולכן חשוב לבדוק אותו באופן תקופתי אצל חשמלאי רכב ולהחליף במידת הצורך.

לבחור מצבר לרכב שישמש אותנו לטווח ארוך

החלפת מצברים בכל שנה
החלפת מצברים בכל שנה

על פי רוב, המצברים הסטנדרטיים המותקנים ברכב פועלים על מים וחומצה ויכולים לשרת את הנהג נאמנה במשך שלוש או ארבע שנים (קיימים מצברים חזקים ויותר הפועלים על ג'ל שיכולים להחזיק מעמד גם 15 שנה). עם זאת, מצברים שנרכשו מיד שנייה או מצברים בלתי איכותיים עלולים לצאת מכלל פעולה גם אחרי שנה או שנתיים. כדי שזה לא יקרה, חשוב להשקיע זמן ומאמץ בבחירת המצברים הנכונים. אלה כמה דגשים לבחירה נכונה:

  • מתאימים את סוג המצבר לרכב – מצברי רכב נחלקים בדרך כלל לשני סוגים – מצברי 60 אמפר ומצברי 80 אמפר. חשוב להתייעץ עם חשמלאי מומחה לגבי המצבר המתאים לכם. בדרך כלל, מצבר של 60 אמפר מתאים למנוע קטן יותר, וזה של 80 אמפר מיועד לרכבים בעלי מנועים גדולים יותר.
  • לא מתפשרים על מצבר איכותי – כאשר מדובר בכוח של המנוע, לא מומלץ להתפשר על איכות. לפיכך, גם כשאתם קונים רכב יד שנייה כדאי לפנות לחשמלאי, לבדוק את המצבר, ואם יש בכך צורך גם להחליף אותו. נוסף על כך, מומלץ לוודא כי המצבר שאתם קונים או מחליפים מעוגן באחריות של שנה ויותר. כך תוכלו לפנות ליצרנים במקרה של תקלה.
  • מצבר במתח הנכון – כשקונים מצבר לרכב חשוב להתאים את המתח לסוג המנוע. מתח נמוך מדיי גורם לתקלות במצבר ועשוי להוציאו מכלל פעולה. מצבר במתח גבוה מדיי, לעומת זאת, עלול לצרוך כמויות גדולות של מים.

מחליפים מצבר בדרך בטיחותית

מיומנות החלפת המצברים שמורה בעיקר למקצוענים, ולכן אם אינכם מבינים גדולים ברכבים, כדאי שתתרחקו מהרכב וקראו לחשמלאי מנוסה. אם בכל זאת החלטתם להחליף את המצבר באופן עצמאי, חשוב להקפיד על כללי הבטיחות. זכרו כי המצבר מכיל חומרים דליקים כמו חומצה וגז מימן, ולכן יש להרחיק ממנו חומרים דליקים. כמו כן, כאשר אתם ניגשים למצבר, חשוב להרכיב אמצעי הגנה – כפפות, משקפיים מיוחדים ובגדים עבים. רק לאחר שאתם מוודאים כי אין איש בסביבה וכי אתם לבושים היטב, תוכלו להוציא לאט ובזהירות את המצבר ולבדוק אם יש בעיה בחיבוריו.

כך תשמרו על המצבר

לשמור על מצבר הרכב שלנו
לשמור על מצבר הרכב שלנו

זה קורה לכל נהג צעיר ובלתי מנוסה. לילה אחד הוא שוכח לכבות את האורות ברכב וביום שלמחרת הוא מגלה כי אינו יכול להתניע אותו בגלל מצבר מרוקן, וכי עליו להזעיק איש מקצוע. כאשר אתם יוצאים מהרכב, מומלץ לבדוק את האורות. ברכבים חדשים יותר מותקנת אזעקה המופעלת בכל פעם כאשר הנהג שוכח לכבות את האורות. זאת ועוד, כדי שהמצבר יעבוד בצורה טובה, יש צורך לשמור על מפלס המים. החשמלאי דואג להזרים מים מזוקקים למצבר אשר מגיעים לגובה של 3 מילימטר ולא יותר.

כך תדאגו למצבר בימי הקיץ

עדיף לא להיתקע בדרך ולהזמין גרר! תקופת הקיץ היא תקופה אינטנסיבית עבור מצבר לרכב. אף על פי שהמצברים בארץ מותאמים לאקלים החם, יש צורך לשמור עליהם, מכיוון שבעונה החמה הם מתאמצים יותר. ראשית, השתדלו לצרוך פחות חשמל – ותרו על הרדיו והשתמשו במזגן רק כאשר אין באמת ברירה. שנית, בעצירות ארוכות דוממו את המנוע כדי לחסוך מהמצבר את המאמץ המיותר. ולבסוף, גם אם אינכם משתמשים ברכב במשך תקופה ארוכה, דאגו להתניע אותו בכל ארבעה ימים למשך כרבע שעה. פעולה פשוטה זו תשמור על תקינות המצבר.

קישורים מומלצים בתחום המצברים