כששומעים את המונח "ביובית" עושים מיד את ההקשר לביוב. ואכן, הביובית היא רכב שמגיע בשביל לנקות ביובים, בשביל לשאוב אותם ובשביל לשטוף אותם. רכב הביובית מצויד בכל מה שצריך על מנת לבצע את העבודה בצורה הטובה ביותר. יש לו שני מכלים גדולים, מיכל אחד עם מים בהם ייעשה שימוש במהלך השטיפה של מערכת הביוב ומיכל שני ריק בשביל שניתן יהיה לשאוב את תכולתו של הביוב. בנוסף, יש לו שתי מערכות צנרת, צינור אחד הוא צינור שניתן באמצעותו לשטוף את הביוב בלחץ מים גבוה בשביל להשיג אפקטיביות גבוהה. מצד שני יש לו גם צינור שאיבה איתו שואבים את תכולתו של הביוב.

ניקיון הביוב בפועל

ביוב תקין

אז איך מתבצע ניקיון מערכת הביוב בפועל על ידי ביובית? פשוט מאוד. את הרכב מתפעל מי שמומחה בניקוי מערכות ביוב וכשהוא מגיע עם הביובית הוא מתקרב כמה שיותר לביוב. לאחר מכן הוא מוציא את צינור השאיבה ואיתו הוא שואב את תכולתו של הביוב. בשלב הבא כשתכולת הביוב כבר נשאבה הוא שוטף את הביוב עם הצינור הייעודי ואם צריך אז הוא מבצע שטיפה נוספת. כך הביוב הופך לנקי וכך ניתן להשתמש בו בלי שהוא יוצף. חשוב לעשות את הפעולות הללו גם בשגרה ועדיף לא לחכות לרגע האחרון, הרגע בו הביוב עולה על גדותיו.

מקומות עם בעיות גישה

מה לעשות אבל יש מקומות שגישה אליהם לא פשוטה, מקומות בהם יש ביובים וצריך לנקות גם אותם. מקומות כאלו יכולים להיות מרתפים בהם יש גישה לביוב, יכולים להיות חניונים נמוכים שצריך להגיע לעומקם או כל מקום נמוך אחר. המקומות הנמוכים הללו מועדים עוד יותר לפורענות מכיוון שבחורף מתנקזים אליהם מי הגשמים וכל הנוזלים שבאזור. זאת הסיבה שלפעמים הם עולים על גדותיהם ולא מצליחים לקבל את כל המים אליהם. בדיוק בשביל זה יש ביובית נמוכה, ביובית שכשמה כן היא, בגובה נמוך כזה שמתאים למקומות בעייתיים. אין הבדל מבחינת הציוד בין ביובית רגילה לנמוכה אלא רק בגובה ובמידות שמתאימים למקומות רבים.

ביוב נמוך

שירותים שניתן לקבל למקומות נמוכים

מקומות נמוכים אם כן מועדים יותר לפורענות והם נוטים לצבור מים בעיקר בחורף ובעיקר בימים בהם יש ירידה של כמות גדולה של גשם בזמן קצר. מעבר לכך שירותי ביובית יכולים לתת גם מענה אם יש בעיה בצנרת הביוב, כך לדוגמא אם צומחים בה שורשים ניתן לטפל בהם כדי שהם לא יפריעו לפעילות התקינה של הביוב. שירותים כאלו גם מאפשרים צילום קו ביוב בכדי לדעת האם יש בעיה ואם כן איפה היא ממוקמת. מה שהכי חשוב כשבוחרים שירותי ביובית הוא האם לחברה שמבצעת את העבודה יש מספיק ניסיון והאם היא מספקת שירותים לבתים או משרדים כמו שלכם.